Image for Które normy muszą spełniać regały magazynowe?

Które normy muszą spełniać regały magazynowe?

|
12.09.2024

Regały magazynowe to kluczowe wyposażenie wielu przedsiębiorstw. Poza wymogami dotyczącymi ich jakości czy przeznaczenia muszą spełniać również odgórnie narzucone normy. Dopasowując ten element magazynu do potrzeb swojego biznesu, należy więc kierować się nie tylko ich parametrami czy funkcjonalnością. Równie ważne będzie dostosowanie ich do polskich i europejskich norm. W tym artykule omawiamy najważniejsze z nich. 

Normy, którym podlegają regały magazynowe w Polsce

W naszym kraju istnieją jednolite regulacje dotyczące produkcji regałów magazynowych. Mimo to wielu producentów i dystrybutorów wciąż ma dużą swobodę w reklamowaniu swoich produktów, przypisując im takie cechy jak „klasa premium” czy „najwyższa jakość”. Pomimo pewnych trudności w weryfikacji takich określeń, z pomocą przychodzą polskie i europejskie normy. Dzięki nim można jednoznacznie wskazać, czy dany regał spełnia wymogi w zakresie konstrukcji i jakości wykonania.

Wycofane normy 

Przez wiele lat regały magazynowe musiały spełniać trzy poniższe normy, które zostały wycofane:

  • PN-M-78320: 1978 – norma dotyczy nazwy, określenia, podziału i symboli w przypadku urządzeń do składowania, czyli wszystkich regałów magazynowych.
  • PN-M-78321: 1988 – norma dotyczy wymagań i badań dotyczących regałów wolnostojących;
  • PN-M-78322: 1989 – norma dotyczy parametrów podstawowych urządzeń do składowania, czyli wszystkich regałów magazynowych.

Obecnie obowiązujące normy

Aktualnie regały magazynowe dostępne na polskim rynku muszą spełniać takie normy, jak:

  • EN 15512 – Stalowe statyczne systemy składowania – Regały paletowe o zmiennej konfiguracji – Zasady projektowania konstrukcji.

Norma ma bezpośredni związek z projektowaniem konstrukcji regałów paletowych. Nie stosuje się jej dla regałów wjezdnych, przesuwnych, przepływowych, przejezdnych, a także systemów automatycznego składowania z zastosowaniem min. dwóch układnic pracujących w jednym korytarzu nad sobą, regałów karuzelowych, regałów wspornikowych, a także stalowych statycznych systemów regałów półkowych. 

  • EN 15629 – Stalowe statyczne systemy składowania – Specyfikacja urządzeń do składowania.

Dotyczy projektowania regałów półkowych, które posiadają różną konfigurację, czyli np. regałów wspornikowych.

  • EN 15620 – Stalowe statyczne systemy składowania – Regały paletowe o zmiennej konfiguracji – Tolerancje, odkształcenia i luzy manipulacyjne.

Są to szczegółowe wytyczne na temat tolerancji, odkształceń i metod łączenia elementów w trakcie produkcji, kompletowania i montażu regałów paletowych z uwzględnieniem wzajemnego wpływu na konstrukcję oraz oddziaływaniem na posadzkę.

  • EN 15635 – Stalowe statyczne systemy składowania – Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania.

Ostatnia norma omawia kwestie związane z bezpieczeństwem konstrukcyjnym systemów składowania. Dzięki niej ogranicza się ryzyko oraz konsekwencje niebezpiecznej obsługi lub uszkodzenia konstrukcji. 

Jaką dokumentację powinny posiadać regały magazynowe?

Podsumowując, producenci regałów magazynowych są zobowiązani do spełnienia wymogów związanych z ich produkcją i eksploatacją. Zostało to określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym akt wykonawczy, precyzujący zalecenia zawarte w Kodeksie Pracy. W rozporządzeniu tym znajdują się ogólne wskazówki dotyczące wykorzystywania regałów magazynowych. 

Zdecydowanie najważniejszą normą w tym zakresie jest PN-EN 15635 („Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania”). Oprócz tego każdy regał powinien posiadać Deklarację Zgodności wystawioną przez producenta. Wskazuje ona, że konkretny produkt został opatrzony znakiem CE. Ponadto firma wykorzystująca daną konstrukcję w swoim magazynie, musi posiadać dokumentację, która potwierdza jej odbiór techniczny. Z tego względu należy zadbać, aby montaż regałów był przeprowadzony przez ekipę z odpowiednimi uprawnieniami. 

O czym musi pamiętać każdy właściciel magazynu?

Przede wszystkim o przestrzeganiu obowiązujących norm, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa w magazynie. Ich stosowanie pozwala w ogromnym stopniu obniżyć ryzyko wystąpienia wielu groźnych zdarzeń. 

Podsumowując, warto pamiętać, że:

  • Właściciel i pracownicy powinni bezwzględnie przestrzegać zaleceń znajdujących się w dokumentacji technicznej regałów magazynowych.
  • Nie można przeprowadzać samowolnych zmian konfiguracji ani wykorzystywać elementów stabilizujących, które mogą być nieodpowiednie dla danej konstrukcji. 
  • Trzeba przestrzegać zasad prawidłowego mocowania i eksploatacji zgodnie z przepisami. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które narażają zdrowie i życie pracowników.
  • Według normy PN-EN 15635 przeglądy okresowe regałów magazynowych powinny być wykonywane wyłącznie przez uprawnionych specjalistów. Częstotliwość tych przeglądów określa producent konkretnego systemu regałowego, ale z zasady odbywają się one minimum raz w roku.
|
12.09.2024

Zobacz również

MAG INSTAL GROUP SP. Z O.O.

MAG INSTAL GROUP SP. Z O.O.

ul. Wawrzyniaka 5
63-020 Zaniemyśl

Masz pytanie? Napisz

handlowy@mag-instal.com