Image for Magazynowanie towarów — etapy, rodzaje, definicje i systemy

Magazynowanie towarów — etapy, rodzaje, definicje i systemy

|
17.11.2024

Magazynowanie towarów to zbiór zadań realizowanych w łańcuchu dostaw, obejmujących przyjmowanie, składowanie, przygotowywanie zamówień i ich wysyłanie. Wyróżnić można szereg operacji logistycznych, które decydują o powodzeniu całego procesu.

Magazynowanie towaru powinno odbywać się w sposób wydajny i ekonomiczny. Niezbędne jest zapewnienie do tego odpowiednich warunków technicznych oraz organizacyjnych (wielkość powierzchni magazynowej, maszyny, urządzenia, regały magazynowe).

Magazynowanie towarów — co to jest?

Definicja magazynowania jest bardzo prosta. Jest to cały proces obsługi gospodarki magazynowej przedsiębiorstwa. Rozpoczyna się od analizy zapotrzebowania na materiał, przyjęcia i składowania towarów, a następnie ich wysyłania i wydawania.

Magazynowanie jest rodzajem przechowywania ściśle powiązanego z realizacją określonych wymagań. W ciągu ostatnich 20 lat w tej dziedzinie wiele się zmieniło. Jednak kluczowe znaczenie zawsze odgrywa czas realizacji poszczególnych operacji, a także koszty magazynowania poszczególnych jednostek. Dopasowując działania do własnych oczekiwań i możliwości, można zrealizować wszystkie procesy w sposób skuteczny.

Proces magazynowania – fazy

Proces zarządzania magazynem dzieli się na 4 główne etapy: przyjęcie towaru, przechowywanie / składowanie, kompletacja i wydawanie towarów. Fazy magazynowania wymienione są w nieprzypadkowej kolejności, ponieważ następują jedna po drugiej, od wejścia do magazynu do wyjścia. Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo:

Przyjęcie towaru — to etap, na którym rozpoczyna się proces przechowywania. Odbiór wewnętrzny lub zewnętrzny towaru musi być potwierdzony dokumentami. Na tym etapie występuje kilka dodatkowych operacji: Rozładunek, Kontrola towaru i transport do magazynu.

Składowanie — rozmieszczenie materiałów w przestrzeni magazynowej — zależy od dostępnego wyposażenia technicznego. Magazynowanie, jakie wyróżniamy to rzędowe i blokowe. Przykłady operacji obejmują załadunek i rozładunek regałów oraz przechowywanie towarów w odpowiednich warunkach. 

Kompletacja — ta faza może być realizowana w strefie składowania, jak również w specjalnie wydzielonej przestrzeni operacyjnej. Najważniejsze operacje, jakie realizujemy w tej fazie to kontrola jakościowa i ilościowa oraz znakowanie towaru.

Wydawanie — wewnętrzne lub zewnętrzne — w tej fazie towar opuszcza magazyn. Operacje realizowane na tym etapie to kontrola wydania oraz załadunek.

Przedstawione etapy magazynowania istnieją zarówno w firmach produkcyjnych, handlowych, jak i logistycznych. W zależności od rodzaju odgrywają inną rolę. Bardzo ważne jest prawidłowe zorganizowanie procesu i osiągnięcie maksymalnego zysku.

Podział magazynów — systemy magazynowania

Systemy magazynowe różnią się od siebie — rozróżniamy kilka typów magazynów. Podział jest ściśle zależny od przyjętych przez nas standardów. Przyjrzyjmy się najważniejszym. Można zdefiniować typowy magazyn w następujący sposób:

Typy konstrukcji magazynowych

  • Otwarty.
  • Półotwarty.
  • Zamknięty.
  • Naziemny.
  • Podziemny.

Rozmieszczenie stref magazynu

Strefy różnią się rozmieszczeniem: przelotowe, gdy strefy przyjęć i wydań znajdują się po przeciwnych stronach pomieszczenia, kątowy, gdy strefy odbioru i odbioru znajdują się obok siebie, oraz układ workowy, gdy strefy przyjęcia i wydań znajdują się po tej samej stronie (można również utworzyć jedną strefę).

przelotowy układ magazynu
workowy układ magazynu

Wysokości składowania materiałów

Niskie składowanie — do 4,2 metra,

Średnie składowanie — do 7,2 metra,

Wysokiego składowania — do 25 metrów.

Funkcje magazynu

Dostawcze — najbardziej popularne. Składuje się w nich zapasy, komplementuje i realizuje wysyłki.

Rozdzielcze — pełnią podobną funkcję co magazyny dostawcze. Różnica polega na tym, że towary przyjmowane są od różnych dostawców.

Produkcyjny — w tym magazynie przechowywane są towary produkowane w zakładzie.

Przeładunkowy — w tym magazynie przechowywane są towary, które oczekują na przeładunek. 

Kontenerowy — obsługuje towary składowane w kontenerach.

Celny — tymczasowe przechowywanie towarów, które oczekują na odprawę celną.

Magazynowanie towarów – rodzaje urządzeń magazynowych

Magazynowanie towarów musi mieć zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz maksymalną wydajność. W tym celu przedsiębiorstwa inwestują w urządzenia magazynowe. 

  • Konstrukcje stalowe do składowania materiałów — antresole, stojaki, wieszaki i regały magazynowe.
  • Mechaniczne środki transportu — żurawie, suwnice, wózki podnośnikowe i ciągniki magazynowe.
  • Przenośniki magazynowe — Linie transportowe, które łączą konkretne operacje, strefy lub procesy — napędzane lub grawitacyjne.

Jaki jest cel magazynowania?

Przechowywanie towarów może wydawać się prostym zadaniem. Należy jednak zapewnić odpowiednie warunki bezpieczeństwa i zadbać o profesjonalny sprzęt techniczny, aby cały proces przebiegał idealnie. Magazyn powinien być zorganizowany w taki sposób, aby żaden towar nie został zniszczony czy zagubiony.

Aby zebrać towary o ściśle określonych cechach i standardach, należy osiągnąć bardziej złożone cele. Magazyn może być wykorzystywany do zaopatrzenia określonych zakładów produkcyjnych lub może być miejscem doboru i przygotowania towarów zgodnie z potrzebami klientów. Należy przeprowadzić odpowiednie działania operacyjne, środki sortowania, rachunkowości i zarządzania.

Bez względu na wybrany model zarządzania, uwzględniający magazynowanie, wpływ na właściwą realizację procesu ma wiele elementów. Elementy takie jak infrastruktura, przestrzeń, zastosowanie odpowiednich operacji. 

Magazynowanie towarów — podsumowanie

Nowoczesna logistyka stawia nowe wyzwania przed procesem magazynowania. Z ekonomicznego punktu widzenia zaleca się jak maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Optymalnie zaprojektowany magazyn to rozwiązanie spełniające indywidualne wymagania firmy. 

|
17.11.2024

Zobacz również

MAG INSTAL GROUP SP. Z O.O.

MAG INSTAL GROUP SP. Z O.O.

ul. Wawrzyniaka 5
63-020 Zaniemyśl

Masz pytanie? Napisz

handlowy@mag-instal.com